Rynek sztuki w Polsce musi dogonić zachodnie standardy – rozmowa z Iwoną Wojnarowicz

Iwona Wojnarowicz, prezeska Common Arts Foundation (CAF), w rozmowie z ISBnews.tv skomentowała sytuację polskiego rynku sztuki. Zwróciła uwagę, że jest to ostatni sektor gospodarki, który nie jest jeszcze dostosowany do warunków panujących na Zachodzie. Wyraża przekonanie, że z uwagi na konieczność „dogonienia” tych warunków, można spodziewać się wzrostu cen dzieł sztuki w Polsce. Wzrosty te są już obserwowane.

Wojnarowicz podkreśliła, że najbardziej niedoszacowane są ceny polskiej sztuki XX wieku. Tutaj przewiduje ona możliwość „bardzo dużych wzrostów wartości”.

„Rynek sztuki stanowi część globalnych rynków, nie tylko tych bezpośrednio związanych ze sztuką. Gdy patrzymy na nieruchomości, które w Warszawie kosztują podobnie jak na Zachodzie; gdy analizujemy ceny dóbr luksusowych takich jak samochody, alkohole czy ubrania, które są na podobnym poziomie jak na Zachodzie – a jednocześnie sztuka w Polsce jest znacznie tańsza niż na Zachodzie – to jasnym staje się, że nasz rynek sztuki musi 'dogonić’ zachodni. Rynek nie toleruje takiej nierówności” – powiedziała Wojnarowicz podczas rozmowy z ISBnews.tv, która odbyła się w trakcie konferencji „Rola czasu w tworzeniu wartości w sztuce”. Agencja ISBnews miała zaszczyt być patronem medialnym tego wydarzenia.