Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Berlinie

Zwyczaje związane z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia w Niemczech są niezwykle ciekawe. Wiele z kultywowanych za zachodnią granicą zwyczajów przywędrowało również do Polski. Mowa oczywiście o jarmarkach bożonarodzeniowych, kalendarzach adwentowych, grzanym winie, ubieraniu choinki, a także pieczonych kiełbaskach na wigilijnym stole.

Czym jeszcze wyróżniają się niemieckie przygotowania? Z pewnością czasem adwentu, do którego Niemcy przykładają dużą uwagę. Dbają również o strojenie domowych okien. Na wigilijnym stole można znaleźć dziewięć skromnych potraw wigilijnych. Poza tym nasi zachodni sąsiedzi nie dzielą się opłatkiem przy stole, nie zostawiają miejsca dla wędrowca, a pod obrusem nie umieszczają sianka tylko monety. Monety mają symbolizować dobrobyt. Niemcy rozpoczynają przygotowania do świąt już pod koniec października.

Klimat szczególnych dni świąt daje się odczuć nie tylko w domostwach, ale także na ulicach dużych miast. Zdecydowanie pod względem świątecznych zdobień króluje Berlin. Jarmarki bożonarodzeniowe są wręcz uwielbiane przez Niemców i turystów z całego świata. Warto zaznaczyć, że jarmarki bożonarodzeniowe we Wrocławiu są prawie identyczne jak te w Berlinie.