Na terenach Wielkopolski spadł meteoryt!

Na zachodzie Polski pierwszy raz w historii spadł meteoryt.

Tego jeszcze nie było! To pierwszy taki przypadek w tym obszarze Polski. Wprawdzie do zdarzenia doszło 15 lipca 2021 roku, to dopiero teraz naukowcy potwierdzają, że faktycznie meteoryt pochodzi z kosmosu. Dnia 15 lipca liczne filmy oraz zdjęcia z Wielkopolski potwierdzały, że na niebie pojawił się dziwny świetlisty obiekt. Kamień został odnaleziony dopiero 3 sierpnia w powiecie ostrowskim w miejscowości Antonin. Znajdował się przy jednej z polnych dróg.

Został skierowany do szczegółowej analizy w celu ustalenia czy obiekt rzeczywiście pochodzi z kosmosu. Badania przeprowadziło Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ)w Otwocku. Obiekt został poddany badaniom izotopowym. Obiekt ważył 350 gramów. Kosmiczny kamień został wykryty również przez kraje zagraniczne w tym przez np. Czechy.

Meteoryty to pozostałości ciała niebieskiego, którego części odpadły i w postaci stałej opadły na Ziemię. Zawsze wzbudzały dużą sensację. W końcu to kosmiczna asteroida, która uderzyła w Ziemię spowodowała wyginięcie dinozaurów i tym samym zakończenie pewnej ery na naszej planecie. Na temat meteorytów, asteroid i wielu innych kosmicznych obiektów powstało już wiele najróżniejszych filmów, które oczywiście biły rekordy popularności.