Wyspa Wolin – idealne miejsce na wypoczynek

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na wakacyjny odpoczynek, wyspa Wolin będzie odpowiednim wyborem. Piękne krajobrazy i bliskość morza od lat przyciągają turystów z różnych zakątków Polski, którzy nie mogą im się oprzeć.   

Wolin to największa polska wyspa, której powierzchnia wynosi 265km2. W jej północno-zachodniej części położony jest Woliński Park Narodowy, który stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną. Rozciąga się od pasa wód przybrzeżnych Bałtyku po zalew Szczeciński, obejmując również ekosystemy rolne i nieleśne. Wyspa kryje w sobie wiele atrakcji, które od lat przyciągają rzeszę turystów.

Zalew Szczeciński i Karsibór

Wspaniałym miejscem na zorganizowanie odpoczynku jest Zalew Szczeciński znajdujący się przy południowym brzegu wyspy Wolin. Przez jego środek przebiega granica polsko-niemiecka, którą turyści dość często przekraczają odwiedzając miasteczko Ueckermünde, przypominające mazurskie Mikołajki. Znajdując się w okolicach Zalewu Szczecińskiego warto odwiedzić również Karsibór, czyli idealne miejsce na oderwanie się od codziennych obowiązków. Jego piękne, wiejskie krajobrazy pozwolą Ci odetchnąć na moment od miejskiego zgiełku.

Woliński Park Narodowy

Jego największym atutem turystycznym bez wątpienia jest bogata fauna i flora. Ponad połowę powierzchni PN zajmują lasy, w których znajduje się mnóstwo ciekawych roślin, w tym także tych chronionych. Występujące na jego terenie piękne jeziora Domysłowskie i Czajcze oraz liczne trasy leśne stanowią wspaniałe miejsca na piesze i rowerowe wyprawy, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca.

Jezioro Turkusowe

Warte zobaczenia jest ponadto jezioro Turkusowe, które swój wyjątkowy niebiesko-zielony kolor zawdzięcza kopalni kredy, która znajdowała się tam w czasach niemieckich. Obecnie jest podłożem jeziora, nadając tafli piękną barwę. Jezioro warto przejść dookoła, by móc podziwiać je z różnych stron. Koniecznie należy również odwiedzić punkt widokowy – Piaskową Górę, który daje możliwość doglądania malowniczych krajobrazów z innej perspektywy.

Klif wyspy Wolin

Istotnym punktem wycieczki po wyspie Wolin powinno być również podziwianie klifu. Jednym z jego najbardziej malowniczych odcinków jest rezerwat im. profesora Adama Wodziczki, umiejscowiony kilka kilometrów na wschód od Międzyzdrojów. Znajdująca się tam plaża składa się z grubego żwiru, dużych kamieni i głazów częściowo leżących w wodzie. Warte zobaczenia jest ponadto stumetrowe urwisko występujące pod Górą Gosań.

Fani bogatej roślinności z pewnością docenią również buczynę storczykową. W tym wyjątkowym lesie występuje m.in. dziewięć odmiennych gatunków storczyka. Znaleźć można również rzadko występujące w naszym kraju: wydmurzycę piaskową, honkenię piaskową, solankę kolczystą czy rukwiel nadmorską.

Centrum Słowian i Wikingów

Idealnym miejscem, w które udać się można całą rodziną jest Centrum Słowian i Wikingów. Pozwala ono dowiedzieć się i poczuć na własnej skórze jak żyli ludzie w przeszłości. Drewniane chaty, tradycyjne stroje i bliskość zwierząt nadaje temu miejscu specyficznego i wyjątkowego klimatu. Każdego lata odbywa się tam ponadto Festiwal Wikingów, podczas którego toczone są bitwy wojsk z wikingami, puszczana jest nietypowa muzyka oraz organizowane są rejsy replikami łodzi.