Co warto zobaczyć w Kołobrzegu?

Planujesz wyjechać na wakacje do Kołobrzegu? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym mieście oraz jakie atrakcje turystyczne możesz tam znaleźć.

Kołobrzeg to piękne miasto usytuowane w województwie zachodniopomorskim. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów podróżujących nad polskie morze. Poza plażą kryje ono w sobie wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.

Stare Miasto w Kołobrzegu

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od wizyty na Starym Mieście. Stanowi ono historyczne serce Kołobrzegu, które po zniszczeniu w 1945 roku, doczekało się swojej odbudowy w połowie lat siedemdziesiątych. Warto zobaczyć m.in. gotycką kamieniczkę przy ul. Gierczaka, miejski Ratusz, czy Basztę Lontową, znajdującą się przy ulicy Dubois. Wśród współczesnych budynków starówki uwagę przykuwa Akademia Rycerska, wybudowana w klasycystycznym stylu. W przeszłości służyła ona kołobrzeskim kadetom jako miejsce nauki fechtunku.

Muzeum Oręża Polskiego

Miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Centralna siedziba muzeum znajduje się w dawnym Pałacu Braunschweigów, wybudowanym na początku dziewiętnastego wieku. Siedzibą muzeum budynek ten stał się w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, a od 1995 roku do muzeum dołączono odbudowaną w pobliżu średniowieczną kamieniczkę, w której przed wojną znajdowało się kołobrzeskie Heimatmuseum. W muzeum znaleźć można liczne zbiory prezentujące dzieje miasta od średniowiecza po okres międzywojenny.

Konkatedra NMP

Zwana jest również kościołem Mariackim, a jej budowę rozpoczęto na początku czternastego wieku, by ukończyć po niemal dwóch stuleciach. Przez kolejne lata trwały jednak liczne modernizacje i przybudówki. Na uwagę zasługuje m.in. brązowa chrzcielnica pochodząca z czternastego wieku, na której przedstawiono 26 scen z życia Chrystusa. Warto też obejrzeć najstarsze z zachowanych w Polsce ozdobne siedziska dla członków kapituły (stelle kapituły). Będąc w konkatedrze nie sposób nie dostrzec ponadto wiszącego na lewo od ołtarza głównego, imponującego ołtarza Trzech Króli.

Latarnia morska

Nie zapominamy oczywiście o tym, że Kołobrzeg to miejscowość nadmorska. Uwagę zwrócić powinna zatem 26-metrowa latarnia morska. Wybudowana została pod koniec lat czterdziestych, na górnej platformie starego fortu Ujście. Jeśli udamy się na wschód od latarni znajdziemy się w rozległym parku plażowym. Idąc bulwarem na wschód dojdziemy natomiast do pomnika Zaślubin Polski z Morzem, a także mola spacerowego.

Dzielnica uzdrowiskowa

Miejsce obejmujące nadmorski pas między portem a granicą Podczela. Mieszczą się tutaj liczne sanatoria, chętnie odwiedzane przez seniorów. Oferują one m.in. możliwość wzięcia udziału w kąpieli solankowej, mającej dobry wpływ na regenerację organizmu.

Kołobrzeskie restauracje i puby

Podobnie jak inne nadmorskie kurorty, Kołobrzeg to miasto tętniące życiem zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Liczne restauracje i puby wypełniają się po brzegi turystami z całego kraju, którzy pragną oderwać się od codziennych obowiązków. Polecamy przejść się ulicami miasta przy zachodzie słońca oraz obserwować jego wschód na plaży. Do pozostałych miejsc, które powinno się obejrzeć w Kołobrzegu zaliczyć można Pomnik Sanitariuszki, Miasto Myszy, czy Wioskę Indiańską. Ostatnie dwa miejsca przypadną do gusty zwłaszcza najmłodszym turystom.