Wodospad Szklarki – miejsce zapierające dech w piersiach

Szukasz wyjątkowego miejsca, które sprawi, że odejmie Ci mowę? Koniecznie odwiedź Wodospad Szklarki, który swoim majestatycznym obliczem zachwyci każdego turystę.

Wypływający spod Śląskiego Grzbietu Potok Szklarka w swoim dolnym biegu na pograniczu gmin Szklarska Poręba i Piechowice płynie cudownym, granitowym, wilgotnym wąwozem czterostrumieniowej długości. Wąwóz uformowany został w wyniku zjawisk tektonicznych oraz erozji wstecznej. W połowie jego długości znajduje się Wodospad Szklarki, który jest drugim pod względem wielkości wodospadem w Karkonoszach, a jego kaskada wynosi 13,3 metra.

Malowniczy Wodospad Szklarki

Osoby, które kochają przebywać na łonie natury z pewnością upodobają sobie to miejsce. Ma ono w sobie coś magicznego i przykuwającego uwagę każdego turysty. Siła natury bije stąd w najczystszej postaci. Urok wodospadu w połączeniu z malowniczymi lasami, wąwozami oraz skałkami, czyni to miejsce wyjątkowym i niepowtarzalnym. Nic więc dziwnego, że turyści każdego roku tak chętnie je odwiedzają.

Wodospad jest dość łatwo dostępny, bowiem w pobliżu znajduje się droga łącząca Jelenią Górę z Jakuszycami. W okolicy znajduje się ponadto mnóstwo szlaków turystycznych. Wodospad podziwiać mogą również osoby niepełnosprawne, dzięki wielu udogodnieniom i odpowiedniemu przystosowaniu szlaków od strony parkingu.

Serce Karkonoskiego Parku Narodowego

Położony na wysokości 525 metrów nad poziomem morza Wodospad Szklarski znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Aby móc go obejrzeć należy zatem kupić bilet wstępu do PN. Z opłaty zwolnione są jednak dzieci poniżej siódmego roku życia, natomiast studenci, uczniowie, emeryci oraz osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z ulgi. Przy wodospadzie znajduje się ponadto małe schronisko PTTK Kochanówka, które utworzone zostało w 1868 roku i początkowo pełniło funkcję karczmy. Dojście do niego z parkingu zajmuje zaledwie piętnaście minut.