Wyciek amoniaku w zakładzie produkcyjnym w Koszalinie: cztery osoby ranne i 303 ewakuowane

W jednym z przemysłowych obiektów produkcyjnych usytuowanych w Koszalinie, doszło do nieoczekiwanego incydentu związanego z wyciekiem amoniaku. W wyniku tego zdarzenia, czterech pracowników zakładu doznało obrażeń. Wszystkie osoby przebywające w tym czasie na terenie obiektu zostały natychmiastowo ewakuowane. W reakcji na sytuację, na miejscu interweniowało specjalistyczne pojazdy ratownictwa chemicznego i technicznego, a także cztery jednostki straży pożarnej.

Nieszczęśliwy incydent miał miejsce w hali produkcyjnej znajdującej się przy ulicy Mieszka I. Tomasz Kubiak, młodszy brygadier straży pożarnej oraz rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, na początku operacji ratunkowej informował o jednej osobie poszkodowanej. Jednakże z upływem czasu, liczba ofiar wzrosła do czterech. Na szczęście, stan wszystkich poszkodowanych określono jako dobry, a następnie przetransportowano ich do szpitala.

Operacje ratunkowe polegały na lokalizacji i uszczelnieniu miejsca wycieku amoniaku. Jak wyjaśnił jeden ze strażaków: „Amoniak wyciekł tylko w hali produkcyjnej. Nasze działania skupiały się na ocenie sytuacji, sprawdzeniu stężenia amoniaku w hali oraz ewentualnym jej przewietrzeniu”.

Całość operacji ewakuacyjnej objęła aż 303 osoby, które zostały bezpiecznie przemieszczone poza teren zakładu.