Rektor Akademii Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie oskarżony o przekupstwo i płatną protekcję

Prokuratura Krajowa w Warszawie ujawniła, że Waldemar U., bieżący Rektor Akademii Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie, zmierza się z zarzutami dotyczącymi korupcji i protekcji przekupnej. W celu zapobiegania ewentualnym dalszym działaniom podejrzanego, wdrożono środki ostrożności takie jak poręczenie majątkowe wynoszące 50 tysięcy złotych oraz dozór policyjny z ograniczeniem możliwości kontaktowania się z konkretnymi jednostkami. Środki te są efektem prowadzonego dochodzenia w sprawie nieprawidłowości na uczelniach prywatnych.

W trakcie działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego doszło do przeszukać mieszkania oskarżonego oraz gabinetów na terenie uczelni. Na miejscu zabezpieczono nośniki danych i dokumentację, które mogą posłużyć jako dowody w sprawie.

Zarzutów nie uniknął także rektor prywatnej uczelni w Koninie, jak również były rektor częstochowskiej Akademii Polonijnej. Dochodzenie dotyczy zasadności przyznawania dyplomów ukończenia studiów oraz certyfikatów MBA, które upoważniają do zasiadania w radach nadzorczych przedsiębiorstw ze wsparciem Skarbu Państwa.

Były rektor Akademii Polonijnej został umieszczony w areszcie na okres dwóch miesięcy. W stosunku do pozostałych podejrzanych zastosowano różne środki, takie jak poręczenia majątkowe, nadzór policyjny, zakaz opuszczania kraju i ograniczenie możliwości komunikacji z określonymi osobami.