Szczecin i jego skarby

Szczecin jest jednym z ciekawszych miast, jakimi może nas zachwycić Pomorze, a wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Szczecińskie zabytki tworzą wyjątkową kolekcję pięknych budowli, obok których nie można przejść obojętnie. Ważne miejsce na tej liście zajmuje Zamek Książąt Pomorskich, który – mimo swej renesansowej formy – może się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza. Część zamkowych pomieszczeń jest wykorzystywana w celu organizacji wydarzeń kulturalnych, część służy jako muzeum, skupione na historii zamku. Inną atrakcją, której w trakcie zwiedzania Szczecina warto poświecić swój czas, jest Muzeum Narodowe. Może się ono pochwalić kilkoma oddziałami, przy czym tym najsłynniejszym jest oddział czekający przy słynnych Wałach Chrobrego. Zgromadzono tu ciekawą kolekcję numizmatów oraz dzieł sztuki, które do Szczecina trafiły z odległej Afryki. Inny oddział Muzeum Narodowego, znany jako Muzeum Tradycji Regionalnej, przyciąga turystów imponującymi zbiorami rzemiosła artystycznego dawnego Pomorza. Muzeum Historii Szczecina oraz Muzeum Sztuki Współczesnej to kolejne oddziały Muzeum Narodowego, do których warto zajrzeć. Szczecin może się jednocześnie pochwalić tak ciekawą placówką muzealną, jaką jest Muzeum Techniki i Komunikacji, w których zgromadzono sporo zabytkowych samochodów.

Szczecin to nie tylko muzea, ale i piękne budowę, obok których nie można przejść obojętnie. Zachwycają miejskie bramy oraz piękne kamienice, wielkim zainteresowaniem wśród turystów cieszy się też szczeciński ratusz. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się gotycka bazylika archikatedralna św. Jakuba, kusząca zarówno pięknym wnętrzem, jak i wieżą, która jest z powodzeniem wykorzystywana jako punkt widokowy. W trakcie wycieczki po Szczecinie warto też odwiedzić takie świątynie, jak gotycki kościół św. Jana Ewangelisty oraz pochodzący z tego samego okresu kościół św. Piotra i św. Pawła.

Zwiedzanie Szczecina może okazać się nie lada gratką dla wszystkich tych osób, które interesują się historią II wojny światowej oraz dziejami zimnej wojny. By poszerzyć swą wiedzę na temat tych okresów historycznych, warto wybrać się na spacer po szczecińskich podziemiach. Z myślą o miłośnikach przeszłości, przygotowano tu dwie trasy turystyczne. Pierwsza skupiona jest na latach drugiej wojny światowej, druga na latach powojennych, kiedy to obawiano się ataku bronią masowego rażenia.

Szczecin jest miastem pełnym zieleni, zatem miejsc, w których można pospacerować i odpocząć od miejskiego zgiełku, jest tu sporo. Kuszą bulwary nad Odrą oraz Jasne Błonia, wielką popularnością cieszy się też Ogród Różany. Ciekawym punktem w programie wycieczki po tym mieście może się też okazać Park Kasprowicza, znany z Teatru Letniego oraz słynnej rzeźby „Ogniste Ptaki”, wykonanej przez Władysława Hasiora.

Wycieczkowe rejsy po Zalewie Szczecińskim, nowoczesna Filharmonia Szczecińska, znana z wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych oraz planetarium – oto kolejne atrakcje, dzięki którym każdy z nas może w przyjemny i pożyteczny sposób spędzić w tym mieście wolny czas. Tu nuda nikomu nie zagrozi, dzięki czemu pobyt na terenie tego miasta stanie się ciekawym doświadczeniem dla wszystkich turystów.

Jeden komentarz w temacie “Szczecin i jego skarby

Dodaj komentarz