Stargard : co warto zobaczyć?

Stargard (już nie Szczeciński) jest jednym z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować województwo zachodniopomorskie. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Stargard będzie bardzo ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Pierwsze wzmianki na temat tego miasta pochodzą z początku XII wieku i są związane z misją chrystianizacyjną Ottona z Bambergu. Początkowo Stargard rozwijał się jako gród handlowy, któremu sprzyjało położenie w pobliżu szlaku handlowego, łączącego Wolin z Wielkopolską oraz Szczecin z terenami Pomorza Wschodniego. Już w XII wieku Stargard stał się stolicą kasztelanii, a w połowie XIII stulecia otrzymał prawa miejskie. Szybki rozwój gospodarczy sprawił, iż w tym czasie Stargard zaliczał się do groma największych i najważniejszych miast na terenie Pomorza. Do dziś o czasach jego świetności przypominają nam cenne zabytki oraz liczne perełki architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Stargard może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz pozostałościami dawnych murów miejskich. W krajobrazie tego miasta bardzo ważną rolę odgrywają też wiekowe baszty, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje Baszta Portowa, znana też jako Baszta Młyńska. To interesujący przykład bramy wodnej, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Brama Pyrzycka, Brama Wałowa oraz baszta Kowalka – oto kolejne zabytki, którym w trakcie zwiedzania tego miasta warto się uważniej przyjrzeć. W czasie wycieczki warto odwiedzić też miejscowy rynek, wokół którego skupiły się piękne kamienice. Dumą tego placu pozostaje jednak późnogotycki ratusz, którego reprezentacyjna fasada robi ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Warto tu zwrócić uwagę na piękny portal z XIV stulecia oraz na piękny szczyt, ozdobiony wspaniałą dekoracją maswerkową. Nie brak też w tym mieście gotyckich kamienic oraz tak ciekawych zabytków sztuki sakralnej, jak kościół Najświętszej Marii Panny z pięknymi kapitelami oraz zakrystią, w której zachowały się późnogotyckie malowidła z XV wieku.