Chojna i jej atrakcje

Chojna jest pięknym miastem, do którego z pewnością warto zajrzeć w trakcie historycznej wycieczki po terenach województwa zachodniopomorskiego. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Chojna i jej skarby: co warto zobaczyć w tym mieście?

Ciekawych zabytków, którym warto poświęcić swój czas w trakcie spaceru po mieście, jest sporo. Tutejsza starówka wciąż wzbudza zachwyt, a wędrówki po jej terenie mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą podróżą w czasie. Zachwyt wzbudzają i miejskie bramy, i dobrze zachowane mury miejskie z XIV-XV stulecia. Brama Brankowska, Brama Świecka (uznawana za jedną z najpiękniejszych bram gotyckich w Polsce) oraz Baszta Piekarska to cenne zabytki, z których Chojna może być wyjątkowo dumna. W programie wycieczki po tym mieście warto uwzględnić też takie obiekty, jak Baszta Bociania oraz Baszta Więzienna, nazywana też Prochową. W miejskiej panoramie miejsce bardzo ważne zajmuje też neogotycka wieża, dobudowana w XIX wieku do średniowiecznego kościoła Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela. Ten interesujący zabytek architektury sakralnej ma się czym pochwalić, a w jego wnętrzu nie brak cennych zabytków sztuki. Warto też uwzględnić w programie swej wycieczki wizytę w tak ciekawym miejscu, jakim jest dawny klasztor Augustianów. Wzniesiony w XIV wieku, rozbudowany w XV stuleciu, do dziś może pochwalić się pięknym kościołem klasztornym, kuszącym gotyckim portalem. Zachwyt wśród turystów wzbudza też gotycki ratusz, stanowiący cenną pamiątkę w XV wieku.

Co warto zobaczyć w rejonie tego miasta?

Chojna może się też okazać rewelacyjnym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się ciekawe wycieczki po terenie Pojezierza Myśliborskiego. Kto znajdzie tu tanie noclegi, też może wybrać się też na teren Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz na teren rezerwatu leśno-stepowego „Bielinek”, znanego jako jedyne miejsce w Polsce, w którym występują naturalne stanowiska dębu omszonego. Ciekawym celem wyprawy będzie też jezioro Mętno, nad którym można zobaczyć ślady grodziska z okresu średniowiecza. Co jeszcze warto zobaczyć? Kusi wieś Krzmów przyciąga rezerwatem leśnym oraz potężnymi głazami narzutowymi, przyciąga też wieś Barwice, na terenie której nie brak ciekawych gatunków drzew. Wszystkie te miejsca prezentują się wspaniale, a wypoczynek w tak niezwykłej scenerii może się dla każdego z nas okazać nie lada gratką.