Borne Sulinowo i jego atrakcje

Borne Sulinowo, znane przede wszystkim jako osiedle wojskowe, przyciąga zarówno swą historią, jak i ciekawą okolicą. W jaki sposób można spędzić czas na terenie miasta, które w dziejach Polski zapisało się jako największa baza wojsk sowieckich?

Borne Sulinowo ma się czym pochwalić. Gdy w 1992 roku żołnierze radzieccy opuścili tutejsze koszary, Borne Sulinowo zyskało prawa miejskie i stało się ważnym miejscem osadnictwa dla ludności polskiej. Szybko też doceniono wyjątkową atmosferę tego miasta oraz jego piękną okolicę. Dzięki temu dawne osiedle wojskowe zaczęło się przemieniać w ważny ośrodek turystyczny. Dlaczego warto się tu wybrać? Jakie atrakcje czekają w tej części województwa zachodniopomorskiego na turystów?

Borne Sulinowo to przede wszystkim idealne warunki do wypoczynku oraz piękne widoki. Malownicze pojezierze przyciąga czystymi jeziorami i rozległymi kompleksami leśnymi, po których można spacerować do woli. Główną atrakcją jest tu rejon jeziora Pile, znanego z czystych wód, pięknej linii brzegowej oraz licznych gatunków ryb, żyjących w jego wodach. Dzięki temu jezioro to stało się atrakcyjnym punktem wypoczynku i dla wędkarzy, i dla tych, którzy wolny czas lubią spędzać w kajaku. Okoliczne lasy stają się z kolei rajem dla wszystkich tych osób, które preferują wycieczki piesze lub rowerowe. W ich trakcie można nacieszyć się pięknymi widokami, poszerzyć swą wiedzę na temat przyrody, a przy okazji zdobyć wiele cennych wiadomości na temat przeszłości tej części Polski.

Borne Sulinowo oraz okolice tego miasta to ciekawy kierunek wycieczki dla tych, których interesuje historia. Wiadomo, że człowiek w tej części kraju pojawiał się już około 12 tysięcy lat temu, choć najważniejsze dla miasta wydarzenia rozegrały się w XX wieku. Najpierw władze Trzeciej Rzeszy urządziły tu wielki poligon wojskowy, w pobliżu którego powstały i koszary wojskowe, i osiedle dla oficerów. W 1945 roku obszar ten przejęły wojska sowieckie, które aż do 1992 roku miały tu swą bazę – największą na terenie państwa polskiego. Do dziś nie brak tu miejsc, w których można się spotkać z historycznymi pamiątkami. Opuszczone koszary wojskowe mogą zrobić ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających, a rozległy poligon wraz z bunkrami to jedno z ważniejszych miejsc, którym w trakcie wycieczki po tej części kraju warto poświęcić swój czas. Nad jeziorem Pile czeka Dom Oficera, stanowiący ciekawą pamiątkę z czasów Trzeciej Rzeszy, ciekawie prezentują się też obiekty noclegowe i szkoleniowe, które powstały w budynkach wzniesionych na potrzeby wojskowe. Borne Sulinowo jest też dobrym punktem wypadowym dla tych osób, którym marzą się historyczne wycieczki po bunkrach Wału Pomorskiego, który w 1945 roku stał się miejscem ciężkich walk pomiędzy wojskami niemieckimi i radzieckimi. Ciekawą pamiątką z czasów II wojny światowej jest cmentarz wojenny, znajdujący się w rejonie Wsi Kręgi, na którym spoczywa wielu polskich żołnierzy, biorących udział w walkach o Wał Pomorski. W czasie pobytu w rejonie tego miasta, warto zajrzeć i do pobliskiej wsi Jeleń, w której zachował się XVIII-wieczny kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Ciekawym obiektem może się też pochwalić wieś Jukowo, znana z pięknego pałacu z XVIII stulecia. Zabytek ten otoczony jest rozległym parkiem z pięknym drzewostanem, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.