Prezydent USA, Joe Biden, o konsekwencjach zaprzestania pomocy dla Ukrainy

Zgodnie z rozmową przeprowadzoną w telewizji CBS, prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, wyraził swoje zaniepokojenie potencjalnym zaprzestaniem amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Podkreślił, że jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, a Rosja skorzysta z okazji i zaatakuje Polskę, skończy się to wojną. Wywiad wyemitowany został w niedzielę.

Biden zajął również stanowisko na temat konfliktu Izraela z Hamasem. Jego zdaniem Izrael powinien podjąć odpowiednie działania przeciwko Hamasowi. Równocześnie warunkiem nieodzownym jest przestrzeganie prawa – okupacja Strefy Gazy to wielki błąd, który nie powinien mieć miejsca.

Amerykański prezydent kontynuował swoje myśli w kontekście ewentualnego zaprzestania wsparcia dla Ukrainy. „Zastanówmy się nad tym scenariuszem: zaprzestajemy pomocy, Rosja wykorzystuje sytuację i zajmuje Ukrainę. Wkracza do Polski lub na Białoruś. Wtedy my, jako Stany Zjednoczone, znaleźlibyśmy się na wojnie” – wyjaśnił Biden podczas wywiadu, który został nagrany w piątek dla programu „60 Minutes” w CBS. Prezydent uzasadniał w ten sposób konieczność kontynuowania pomocy Ukrainie, mimo rosnącego sprzeciwu Kongresu.