Podział polityczny Polski – wyniki wyborów według exit poll

Z informacji uzyskanych z badania exit poll wynika, że preferencje polityczne Polaków różnią się w zależności od regionu kraju. Wśród mieszkańców województw zachodnich przeważa sympatia do Koalicji Obywatelskiej, natomiast na wschodzie kraju większość głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość.

Exit poll to specyficzny rodzaj sondy, który ma za zadanie określenie kierunku politycznego, na który Polacy zdecydowali się poprzeć po opuszczeniu punktów wyborczych. Badanie to przeprowadza specjalistyczna instytucja badawcza, a odpowiedzialność za realizację tegorocznej edycji spoczywała na pracowni IPSOS. Należy jednak podkreślić, że wyniki takiego badania są jedynie orientacyjne i mogą odbiegać od oficjalnych rezultatów wyborów do Sejmu i Senatu, które zostaną ogłoszone w innym terminie niż 15 października – data przeprowadzenia exit poll.

Wg wyników exit poll podział mandatów przedstawia się następująco: Prawo i Sprawiedliwość zgromadziło 36,8 proc. głosów, co przełożyło się na 200 mandatów. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc. głosów i 163 mandaty w Sejmie. Trzecią siłą w parlamencie jest Trzecia Droga z wynikiem 13 proc. i 55 mandatami. Lewica może liczyć na 8,6 proc. poparcia, co dało im 30 mandatów, a Konfederacja z wynikiem 6,2 proc. zyskała 12 miejsc w Sejmie.

Exit poll pokazał również, że niektóre partie nie przekroczyły progu wyborczego. Do Sejmu nie wejdą posłowie Bezpartyjnych Samorządowców, którzy zdobyli 2,4 proc. głosów oraz reprezentanci Polski Jest Jedna z wynikiem 1,2 proc.