Europoseł Beata Szydło i Minister Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik o Unijnym Pakiecie Azylowym i Migracyjnym

Podczas swojego wystąpienia w Programie 1 Polskiego Radia, europoseł Beata Szydło wyraziła swoje przekonanie, że proponowany przez Unię Europejską pakiet azylowy i migracyjny nie stanowi skutecznego rozwiązania dla trudnej sytuacji związanej z intensywnym napływem obywateli z krajów afrykańskich do państw członkowskich UE. Jej komentarz nawiązywał do niedawno wynegocjowanego porozumienia między państwami Unii Europejskiej odnośnie ostatniego aspektu tego paktu – regulacji kryzysowej. Jak zaznaczyła Szydło, Polska utrzymuje swoje zastrzeżenia do proponowanych rozwiązań, podobnie jak inne kraje, takie jak Węgry. Niepokój wyrazili również przedstawiciele Czech, Słowacji oraz Austrii.

W dalszej części swojego wystąpienia, europoseł Szydło podkreśliła wagę potencjalnego referendum krajowego, które miałoby na celu rozważenie m.in. problematyki nielegalnej migracji.

Z kolei Maciej Wąsik, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas swojej wizyty w Polskim Radiu 24, zasugerował, że Niemcy zaczynają dostrzegać błędy swojej polityki migracyjnej, które były wywołane negatywnym wpływem działań przemytników. Wąsik zauważył, że to właśnie Niemcy poprzez prowadzenie polityki otwartych drzwi przyczyniły się do powstania problemu nielegalnej migracji. Minister dodał ponadto, że unijny pakt migracyjny, który jest promowany na forum UE, nie oferuje efektywnego rozwiązania dla obecnego kryzysu migracyjnego w Europie.