Najstarsze miasto na Pomorzu Zachodnim i jego atrakcje

Pomorze Zachodnie może turystów zachwycić starymi miastami pełnymi cennych zabytków. Na wyjątkową uwagę zasługuje najstarszy z pomorskich grodów, w którym zachowały się takie obiekty, jak piękna katedra oraz mury obronne z Bramą Wolińską. To miasto to Kamień Pomorski, który w ciągu wieków przekształcił się z obronnego grodu w popularne uzdrowisko.

Z początkami miasta wiąże się legenda o Królewskim Kamieniu. Ten ciekawy głaz narzutowy można ujrzeć do dnia dzisiejszego w pobliżu Wyspy Chrząszczewskiej. Wiadomo, że osadnictwo w miejscu obecnego miasta rozwijało się już w czasach starożytnych. W IX wieku miał tu już istnieć potężny gród, zaś w X wieku – podgrodzie. Aż do XI wieku gród ten był ważnym grodem obronnym należącym do plemienia Wolinian. W kolejnym stuleciu Kamień Pomorski stał się siedzibą księstwa zachodniopomorskiego, a później również siedzibą biskupstwa.

Miasto w swych dziejach często przechodziło z rąk do rąk. Znajdowało się pod panowaniem duńskim oraz szwedzkim, zaś do Polski trafiło dopiero po II wojnie światowej. W 1959 roku rozpoczęła się jego uzdrowiskowa kariera, co związane jest z utworzeniem w tymże roku Przedsiębiorstwa Państwowego „Kamień Pomorski”. W 1966 roku Kamień Pomorski uzyskał już oficjalny status uzdrowiska i od tego momentu dzielnie służy kuracjuszom z całej Polski. Jako uzdrowisko Kamień Pomorski specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu oraz chorób krążenia.

Kamień Pomorski to nie tylko korzystny mikroklimat, bliskość Bałtyku oraz dobra baza dla żeglarzy i kajakarzy. To również miasto fantastycznych zabytków.

Wśród najcenniejszych zabytków znajduje się tu gotycka katedra z XII – XIII stulecia, która uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. W jej wnętrzu znajdują się słynne, barokowe organy, dzięki którym można tu organizować liczne koncerty. Innym ciekawym obiektem jest późnogotycki pałac biskupi, który powstał na przełomie XIV i XV wieku. Turyści odwiedzający Kamień Pomorski zachwycają się także zachowanymi fragmentami dawnych murów miejskich ze słynną Bramą Wolińską oraz późnogotyckim ratuszem pochodzącym z XV stulecia.

Kamień Pomorski słynie również z organizacji licznych imprez kulturalnych. Jedną z ważniejszych jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, który od połowy lat 60-tych odbywa się w miejscowej katedrze. Z innych imprez na uwagę zasługuje Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej oraz Międzynarodowe Regaty Rodzinne.