Prawdopodobnie słyszeliście już o Cedyni, a właściwie to o bitwie, którą stoczono na tych terenach w X wieku. Zmierzyły się wtedy dwie armie – wojsko polskie pod dowództwem Mieszka I i jego brata Czcibora oraz oddziały Marchii Łużyckiej, na których czele stał margrabia Hodo oraz Zygfryd von Walbeck. W tej bitwie zwycięska okazała się Polska, która odparła atak i wzmocniła swoją pozycję na zachodnim pomorzu. Jednak nie na długo, ponieważ kilkadziesiąt lat później straciła ten obszar. Bitwa pod Cedynią z 972 roku, stała się szczególnie ważna po 1945 roku, kiedy istotne było propagowanie Ziem Odzyskanych.
W XIII wieku miejscowość uzyskała prawa miejskie. Przez następne stulecia często zmieniali się administratorzy. W okresie wojny 30-letniej Cedynia była siedzibą króla Szwecji Gustawa II Adolfa. Natomiast w 1701 roku znalazła się na terytorium proklamowanych Prus. Po II wojnie światowej weszła w granice Polski i została najdalej położonym na zachód miastem w kraju.
Aktualnie w Cedyni zameldowanych jest niecałe 2000 mieszkańców. Swoją promocję turystyczną miasto oparło głównie na wspomnianej bitwie. Ponadto idealnie nadaje się jako miejsce na wypoczynek, sprzyja temu okoliczna przyroda oraz sama lokalizacja, z której jest tylko 75 km do Berlina. W Cedyni można zobaczyć pomnik upamiętniający walkę na Górze Czcibora, Grodzisko lub piękny krajobraz widoczny z 14-metrowej wieży. Warto także zajść do Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz Muzeum Regionalnego. Co roku w czerwcu organizowane są Dni Cedyni, gdzie występują zespoły muzyczne, urządzana jest rekonstrukcja bitwy czy przygotowywane i sprzedawane są liczne potrawy.