Woliński Park Narodowy: co warto zobaczyć?

Dla miłośników przyrody i pięknych widoków, tereny Wolińskiego Parku Narodowego bez wątpienia będą atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Jakie atrakcje przyciągają tu turystów? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wizyty w tym miejscu?

Woliński Park Narodowy to przede wszystkim wspaniały i bardzo zróżnicowany krajobraz. Morskie wybrzeże i piękne klify, piaszczyste plaże oraz malownicze jeziora – oto atrakcje, dzięki którym wycieczki po tym parku na długo zapiszą się w pamięci każdego z nas. Park ten może nas jednocześnie oczarować wspaniałymi łąkami oraz bagnami, nie brak tu również morenowych wzniesień, przypominających o epoce lodowcowej.

Wolin to również ciekawa szata roślinna oraz bogaty świat zwierząt. W czasie wycieczki po parku narodowym można nacieszyć się m. in. widokiem wiekowych buczyn, rosnących przede wszystkim na klifach w rejonie Międzyzdrojów. Wspaniale prezentują się tu również bory bagienne oraz podmokłe łąki, których widokiem można nacieszyć się przede wszystkim w rejonie Zalewu Szczecińskiego. Dla miłośników roślin, park ten jest ważną ostoją tak cennych gatunków, jak długosz królewski (największa paproć rosnąca na ziemiach polskich) czy wiciokrzew pomorski. Nie brak tu również ciekawych traw, takich jak piaskownica zwyczajna czy wydmuchrzyca piaskowa. W gronie krzewów wyróżnia się rokitnik, którego owoce stają się coraz bardziej popularnym dodatkiem do zdrowego menu. A co ze zwierzętami? Dumą Wolińskiego Parku Narodowego jest bielik – największy polski ptak drapieżny, który stał się symbolem parku. Inną atrakcją są żubry, z którymi można spotkać się na terenie pokazowego rezerwatu w okolicach Międzyzdrojów. W delcie Świny często pojawiają się derkacze oraz wodniczki, z kolei w rejonie wybrzeża panują idealne warunki do obserwacji dzikich gęsi, łabędzi krzykliwych oraz ptaków siewkowatych. W morskich wodach żyją z kolei tak ciekawe bezkręgowce, jak galaretowate chełbie modre. Woliński Park Narodowy będzie też kuszącym celem wycieczki dla każdego miłośnika owadów. Pojawia się tu m. in. jelonek rogacz – największy chrząszcz żyjący w Polsce, podziwiać można tu również takie gatunki, jak pachnica dębowa. Wszystkie te przyrodnicze atrakcje sprawiają, że tereny Wolińskiego Parku Narodowego cieszą się wielkim powodzeniem w gronie osób, dla których najlepszym sposobem na udany urlop nad morzem jest wypoczynek na łonie natury.