Kolejna szansa na podziwianie satelitów Starlink nad Polską

Przyszła niedziela, 22 października 2023 r., przyniesie nam kolejną okazję do obserwacji satelitów Starlink przemierzających nieboskłon nad Polską. Tego dnia, nasze niebo zdobić będzie kosmiczny pociąg, którego pojawienie się jest związane z misją oznaczoną symbolem G7-5.

Wszystko rozpoczęło się w sobotę, 21 października 2023 r., kiedy to SpaceX, firma należąca do słynnego Elona Muska, wyniosła na orbitę aż 21 satelitów Starlink. Już dzień później, w niedzielę, te kosmiczne obiekty będą zasilać naszą widownię, pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych. Wysoko na niebie będą dobrze widoczne z dowolnej lokalizacji w kraju, o ile tylko umożliwi to pogoda i chmury nie przeszkodzą w ich obserwacji.

Zgodnie z informacjami dostarczanymi przez serwis Nocne Niebo, optymalny moment do obserwacji satelitów Starlink nastąpi o godzinie 19:15. Jeżeli wzorujemy się na tym, co obserwowano poprzedniej nocy, możemy spodziewać się wyjątkowo długiego i jasnego przelotu. Satelity zadebiutują na naszym niebie od strony zachodniej lub południowo-zachodniej, w zależności od punktu obserwacji, a następnie będą podążać na wschód.