Koszalin jest drugim co do wielkości miastem Pomorza Zachodniego. Leży na styku 3 regionów — Równiny Słupskiej, Równiny Białogardzkiej oraz Wybrzeża Słowińskiego. Mimo że nie ma tutaj dostępu to morza, to jest duża konkurencja dla pobliskich kurortów – dlaczego?
Koszalin – miasto związane z wodą
Koszalin jest nierozerwalnie związany z wodą nie tylko dlatego, że usytuowany jest ok. 11 kilometrów od morza. Miasto położone jest nad dwoma jeziorami – Lubiatowo Północne, Jamno oraz nad rzeką Dzierżęcinką.
Koszalin – jakie miejsca warto zobaczyć?
Mimo bardzo długiej historii w mieście nie zachowało się wiele zabytków. Istnieją jednak jeszcze miejsca, które z pewnością każdy turysta będący w pobliżu powinien zobaczyć.
Przykładem może być modernistyczny Ratusz położony przy Rynku Staromiejskim. Ma on swoich zwolenników i przeciwników. Fakty są takie, że został wzniesiony w latach 60. i wyróżnia go charakterystyczna bryła. Wedle wielu doniesień ratusz ten miał powstać w Szczecinie.
Nieopodal rynku znajdziemy także wybudowaną w XIV wieku gotycką katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To jedna z nielicznych budowli, która przetrwała na skutek nękających Koszalin pożarów. Rozbierano wówczas mury miejskie, aby wykorzystywać je jako materiał do wznoszenia kolejnych budynków.
Naszą uwagę powinny przykuć także gotyckie kamieniczki położone przy ulicy Bogusława II. Warte zobaczenia jest tzw. Dom Kata, którego nazwa wzięła się od zawodu wykonywanego przez ostatniego mieszkańca. Obecnie jest tutaj Teatr.
Koszalińska Kolej Wąskotorowa
Będąc w Koszalinie, nie sposób przeoczyć takiej atrakcji jak licząca 120 lat kolejka wąskotorowa, która kursuje głównie w okresie letnim. Pociągi wożą pasażerów w każdy weekend. Trasa prowadzi po bezkresie malowniczych terenów i chociaż stacja końcowa nie jest nad morzem, to funkcjonuje tam kąpielisko.