Co warto zobaczyć w woj. zachodniopomorskim? cz.1

Witamy w kolejnej części artykułu dotyczącego ciekawych miejsc wartych zobaczenia w województwie zachodniopomorskim. Poniżej przedstawimy 3 następne rejony, w które warto odwiedzić.

Starówka w Stargardzie Szczecińskim

Miasto to nazywane jest Perłą Pomorza. Stargard Szczeciński leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, a do najcenniejszych zabytków tego miejsca należy Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata.

Ciekawostką jest to, że bryła budynku widoczne jest ze wszystkich dróg, które prowadzą do miasta. Dominuje nad innymi konstrukcjami. Specjaliście twierdzą, iż jest to najpiękniejszy ceglany, gotycki kościół w Polsce. Wieki temu, był nawet inspiracją dla wielu obiektów w innych krajach.

W Stargardzie do dyspozycji mamy szlak turystyczny mianowany nazwą – Klejnot Pomorza. Trasa prowadzi wzdłuż ogromnych wałów, bastionów, a także koło bastei i baszt.

Warta zobaczenia jest brama Młyńska, która uważana jest za unikat w skali europejskiej. W XV wieku została rozpięta nad korytem rzeki, a w dawniejszych czasach stanowiła zabezpieczenie portu przed intruzami.

Przelewice — ogród dendrologiczny

Symbol Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach stanowi dawidia chińska. To roślina, która jest ginącym gatunkiem i tak jak pozostałe są pod ochroną pracowników ogrodu. Te i inne roślinny zagrożone wyginięciem trafiły do Światowej Czerwonej Księgi gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem.

Przelewice to rejon z tradycjami. Pierwszego założenia parku możemy doszukiwać się już w 1814 roku, a pałac w tym miejscu dalej olśniewa swoim blaskiem. W ogrodzie znajdziemy wiele pięknych wiśni, jabłoni, magnolii i róż. Można także spotkać tutaj egzotyczne drzewa, sięgające nawet do 95 m wysokości.

Opuszczony zamek w Swobnicy oraz zamek rycerski w Kręgu

Takie miejsca są na wagę złota. Nie są zbyt znane i popularne, a ich magia przyciąga każdego, kto tylko je zobaczy. Przykładem jest zamek w Swobnicy, który niegdyś stanowił jedną z najpotężniejszych warowni joannitów. Po okresie, gdy joannici zostali ze Swobnicy wyrzuceni losy zamku, były burzliwe i zmienne. Dzisiaj to ruina z pewnością warta zobaczenia.

Dla kontrastu możemy odwiedzić zamek Podewlis w Kręgu. Wszystko tutaj jest odtworzone z niezwykłą starannością, a zamkowy hotel nieustannie cieszy się popularnością wśród gości. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani historii, jak i romantycy.