Znaczenie zimowych opon w kontekście bezpieczeństwa na drodze

Opony zimowe to jeden z najczęściej pomijanych elementów niezbędnych do jazdy w warunkach zimowych. Wszyscy wiemy, jak ważne jest, abyśmy ubierali się ciepło na zimową pogodę, aby uniknąć zachorowania, a nasze pojazdy nie różnią się od siebie. Opony zimowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę przyczepności pojazdu na drodze.

Istnieją trzy wyraźne różnice w oponach zimowych: guma, bieżnik i krawędzie. Koszt kompletu opon zimowych jest niski, biorąc pod uwagę alternatywne wydatki wynikające z wypadków i kosztownych wpadek.

Guma

Opony śniegowe składają się z miękkiej gumy, która pozostaje wystarczająco elastyczna, aby zachować przyczepność w chłodne dni. Opony na każdą pogodę staną się zbyt twarde i zmniejszą powierzchnię stykającą się z drogą, zmniejszając w ten sposób ogólną przyczepność. Opony zimowe nie tylko chronią Twój samochód przed ślizganiem się po lodzie, ale w rzeczywistości mogą zwiększyć przebieg na benzynie. Im mniej benzyny wydasz na ślizganie się po drodze, tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz na dłuższą metę.

Krawędzie

Krawędzie opon to coś, o czym rzadko się myśli, ale służą one niezwykle ważnemu celowi. Kiedy auto skręca, zwłaszcza przy wyższych prędkościach, opony rozszerzają się pod wpływem zmieniającego się ciężaru pojazdu i siły samego skrętu. To rozszerzenie wpycha krawędzie opon w śnieg, a jeśli jeździsz na oponach na każdą pogodę, ta krawędź z dużym prawdopodobieństwem się ześlizgnie i straci przyczepność. Zimowe opony mają małe nacięcia i krawędzie przypominające papier ścierny, które zapobiegają rzucaniu i mogą pomóc skorygować trajektorię na drodze.

Bieżnik

Opony całoroczne mają płytki bieżnik, który dobrze sprawdza się w ciepłe i niesprzyjające warunki pogodowe, aby trzymać się nierównej nawierzchni. Z drugiej strony opony zimowe mają głębokie bieżniki, które odprowadzają śnieg, deszcz ze śniegiem i wodę z opon, tworząc czystą i nadającą się do jazdy powierzchnię. Te bieżniki z łatwością przegryzają głęboki śnieg.

Firmy oponiarskie polecają opony zimowe na średnie temperatury poniżej 0 stopni. Jeśli śnieg pada więcej niż kilka razy w roku, opony zimowe mogą mieć ogromne znaczenie. Warto upewnić się, że jeśli tej zimy będziesz podróżować przez chłodniejsze tereny, pojazd jest również przygotowany z odpowiednimi oponami i przełożeniem.