Zakaz kąpieli na plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku z powodu zakwitów sinic

Wtorkowy dzień przyniósł niepokojące informacje dla miłośników plaży miejskiej położonej nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku. Sanitariaty wprowadziły ograniczenia w korzystaniu z kąpieliska, deklarując zakaz wejścia do wody. Jednoznaczna przyczyna tego ruchu to występowanie zakwitów sinic, które stają się zagrożeniem dla zdrowia kąpiących się.

Zgodnie z danymi zawartymi na stronie internetowej GIS, ta lokalizacja to czwarte miejsce w województwie zachodniopomorskim, które musiało poddać się restrykcjom. Niestety zaledwie dzień po oficjalnym rozpoczęciu sezonu, sanepid zmuszony był wprowadzić zakaz wstępu do wody na plaży położonej przy ulicy Mickiewicza w Szczecinku.

Główny Inspektorat Sanitarny podał jako powód rozwoju zakazu, intensywny zakwit sinic w jeziorze Trzesiecko. To one bywają źródłem produkcji toksyn, które mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów. Woda zanieczyszczona przez sinice może powodować wysypki, łzawienie oczu, a nawet wymioty, biegunkę czy gorączkę, jeśli się jej połknie.

Na terytorium Zachodniopomorskiego są też trzy inne kąpieliska, które wciąż podlegają ograniczeniom wprowadzonym przez służby sanitarne. To m.in. kąpielisko Wodna Dolina oraz plaża na zalewie rzeki Dzieżęcinki w Koszalinie. Tam obowiązujący zakaz wynika z „parametrów mikrobiologicznych i wprowadzony jest tymczasowy zakaz kąpieli w związku z uzyskaniem oceny niedostatecznej za miniony sezon kąpielowy”.