Wygodne buty w góry – jakie powinny być?

Wielu podróżników amatorów przed wyprawą w góry ma dylemat, jakie obuwie wybrać. Mimo szeregu rekomendacji i poradników można mieć dalej spory mętlik w głowie. Aby rozjaśnić nieco tę kwestię, stworzyliśmy dzisiejszy artykuł. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi butów w góry.

Buty trekkingowe czy outdoorowe?

Na początku wyjaśnimy, czym różnią buty trekkingowe od outdoorowych. Otóż obie nazwy określają po prostu buty w góry czy na wyprawy. Outdoor z angielskiego oznacza tyle, co „na zewnątrz”. Buty tego typu przeznaczone są więc dla pieszych, którzy chcą wyruszyć na podbój górskich szlaków. Czym jednak kierować się przy wyborze takiego obuwia?

Jak wybrać buty trekkingowe? Kilka ważnych rad

Należy pamiętać o tym, że aspekt wizualny butów górskich schodzi na drugi plan. Najważniejsze jest to, aby były one jak najbardziej wygodne. Jest to priorytet, bez którego nie można wyobrazić sobie żadnej pieszej wędrówki.

Drugim ważnym aspektem jest rozmiar buta. Zbyt mały lub za duży będzie powodował odciski, pęcherze i stanie się prawdziwą udręką w pokonywaniu kolejnych kilometrów.

Warto również wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalne buty treningowe. Każde warunki oraz poszczególne pasma górskie wymagają innego typu obuwia.

Podeszwa oraz śródpodeszwa to najbardziej istotne elementy buta górskiego. Bieżnik musi być dostosowany do szlaków, na które się wybieramy. Podeszwy mogą nadawać się na tereny leśne lub np. skalne. Inaczej stopa będzie amortyzowana w obu tych przypadkach. Właściwie dobrana śródpodeszwa sprzyja długim i wymagającym wędrówką pieszym.

Zarówno obuwie trekkingowe na lato i na zimę powinno zostać dobrane, biorąc pod uwagę warunki pogodowe oraz powierzchnie, po której będziemy chodzili.

Buty trekkingowe na zimę na ogół są o wiele masywniejsze i zapewniają doskonałą izolację przed mrozem, śniegiem i wilgocią. Na letnie wyprawy wybierzmy o wiele lżejsze i mniej masywne buty, które zapewnią oddychalność stopie, lecz także wykazują odporność na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne np. wodę.