To już dwie dekady od momentu, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Przy tej okazji, Zielonogórski Urząd Statystyczny opracował szczegółową infografikę, zasilając się danymi pochodzącymi prosto z Europejskiego Urzędu Statystycznego. Głównym aspektem, na który zwrócono uwagę podczas analizy, była populacja rezydująca na danym terenie – tzn. osoby, które przez okres 12 miesięcy lub dłużej zamieszkiwały określone miejsce.
W 2004 roku, kiedy Polska dołączyła do UE, liczyła ona niemal 433 miliony obywateli. Dzisiaj liczba ta wynosi blisko 449 milionów.
Elwira Olczyk, specjalistka z Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Zielonej Górze, zauważa, że w tym samym okresie liczba mieszkańców Polski spadła o mniej więcej 1,5 miliona. Aktualnie nasz kraj jest domem dla prawie 37 milionów osób. Jak dodaje Olczyk – stanowimy 8% całej populacji Unii Europejskiej.
Na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Polska wyróżnia się w kilku dziedzinach. Przede wszystkim, nasz kraj to lider w wydawaniu pozwoleń na pobyt ze względu na zatrudnienie. Co więcej, jesteśmy największym producentem malin (50% całej produkcji w UE), jabłek (34%) i wiśni (28%).