Praca dla Polaków na Zachodzie

Gdzie najczęściej Polacy wyjeżdżają, aby zarobić? Gdzie można dostać pracę?

Bez wątpienia zjawisko pracy zarobkowej na Zachodzie ma już swoją historię. Prawdziwy boom na wyjazdy zarobkowe odnotowano w latach 90., a także na początku XXI wieku. Był to i wciąż jest fantastyczny sposób na znaczną poprawę sytuacji materialnej dla wielu Polaków. Zjawisko migracji z uwagi na zarobki jest bardzo popularne. Praktycznie w każdym państwie Europy Zachodniej można spotkać naszych rodaków. Najczęstszymi kierunkami są jednak: Anglia, Niemcy, Holandia.

Polacy, którzy wyjeżdżają na Zachów za „chlebem” podejmują się różnorodnych prac. Niegdyś były to przede wszystkim prace fizyczne np. na budowie, w rolnictwie, na magazynach. Jednakże coraz częściej pracę w krajach europejskich otrzymują nasi specjaliści z wyższym wykształceniem. Polacy otrzymują pracę w branży IT, medycznej, a także finansowej.

Polacy lgną na Zachód przede wszystkim z uwagi na wysokie zarobki. Waluta euro w porównaniu do złotówki jest wciąż bardzo kusząca. Po drugie to możliwość zobaczenia świata, podszkolenia języka, poznania innych kultur. Nie da się ukryć, że w Polsce są regiony, w których stopa bezrobocia wciąż jest wysoka. To główny powód wyjazdów zagranicznych.