Powrót presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej i obecność Grupy Wagnera: spotkanie ministrów spraw wewnętrznych w Warszawie

Ministrowie spraw wewnętrznych czterech państw, Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, spotkali się w Warszawie na dyskusję nad kwestią sytuacji na granicy z Białorusią. W poniedziałek, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), spotkali się Mariusz Kamiński (Polska), Agne Bilotaite (Litwa), Maris Kuczinskis (Łotwa) oraz Lauri Laanemets (Estonia).

Mariusz Kamiński, szef MSWiA, podkreślił, że celem spotkania było omówienie sytuacji na granicy z Białorusią, która od kilku tygodni i miesięcy ulega eskalacji poprzez powrót presji migracyjnej. Wyraził również swoje zaniepokojenie tym, że podobna sytuacja dzieje się na granicach krajów partnerskich.

Kamiński dodał do tej sytuacji nowy element niepokoju, mówiąc o stacjonowaniu na terenie Białorusi kilku tysięcy najemników należących do Grupy Wagnera. Twardo podkreślił, że dwie rzeczy są kluczowe dla stabilizacji sytuacji na granicy polskiej z Białorusią.

Minister Kamiński zaapelował do reżimu Łukaszenki o natychmiastowe opuszczenie Białorusi przez Grupę Wagnera oraz o natychmiastowe wycofanie nielegalnych migrantów zgromadzonych przy granicy przez służby białoruskie. Dodał również żądanie odesłania tych migrantów do ich krajów pochodzenia.