Łodzie wędkarskie – na co zwrócić uwagę?

Łódź wędkarska to marzenie wielu osób, które lubią spędzać czas z wędką, na wodzie. Oferta tego typu łodzi jest bardzo szeroka, dostępne są łódki o prostych konstrukcjach lub bardziej złożone, przeznaczone dla doświadczonych wędkarzy. Na co zwrócić uwagę, wybierając łódkę dla siebie? Jakie rodzaje łodzi są dostępne?

Łodzie wędkarskie – rodzaje

Wybór łodzi wędkarskich jest bardzo duży, producenci oferują łódki różniące się rozmiarami, wyposażaniem czy materiałem, z jakiego zostały wykonane. Podstawowy podział obejmuje łodzie kabinowe i otwarte. Modele kabinowe pozwalają na komfortowe wędkowanie w każdych warunkach pogodowych, mają część noclegową, dzięki czemu można na nich pływać w większym gronie, rekreacyjnie. Łodzie otwarte sprawdzą się przede wszystkim w czasie połowów przy dobrej pogodzie. Szalupy różnią się także materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Dostępne są modele z drewna, laminatu lub aluminium. Najczęściej wybierane są łodzie laminowane, które wyróżnia duża wytrzymałość, niskie wymagania konserwacyjne i niewielka waga.  Aluminiowe łodzie są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, bez trudu utrzymają nie tylko ciężar wędkarzy, ale i przewożone akcesoria. Można wybrać łodzie napędzane siłą własnych rąk lub zdecydować się na szybsze i wygodniejsze łodzie silnikowe, napędzane silnikiem spalinowym lub elektrycznym.

Łodzie na rzekę i jezioro

Wybierając łódź wędkarską, należy zastanowić się, w jakich warunkach będzie użytkowana. Osoby, które preferują połowy na niewielkich, spokojnych zbiornikach powinny wybrać łodzie wędkarskie płaskodenne, napędzane wiosłami lub silnikiem elektrycznym. Dla zwolenników wędkowania na niespokojnych wodach lepszym wyborem będą zakup łodzi V-dennych, z silnikiem spalinowym. Warto pamiętać, że jednostki przeznaczone do pływania w trudnych warunkach powinny mieć wysoką burtę oraz profilowane dno, zwiększającą bezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o rozmiar, najczęściej wybierane są łodzie 4-metrowe, o szerokości 1,8 metra.

Łódka wędkarska – na co zwrócić uwagę?

Łódź wędkarka to duży wydatek, dlatego przed zakupem warto przeprowadzić rekonesans i wybrać łajbę, która posłuży przez wiele lat i będzie doskonałym ułatwieniem połowów. Łódka wędkarska powinna być przede wszystkim stabilna i bezpieczna. Woda to żywioł, dlatego warto kupić łódź, która zmniejszy ryzyko upadku czy wypadnięcia. Plusem będzie, jeżeli jednostka nadaje się również do rekreacji. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie np. wygodne uchwyty do wędek, które sprawią, że wiosłowanie będzie mniej męczące. 

Łódkę wędkarską można kupić nową lub używaną, w zależności od swoich możliwości finansowych. Warto porównać kilka ofert i wybrać taką, która spełni wszystkie oczekiwania.