Grono ekspertów z dziedziny historii i archeologii spotkało się w Wolinie na konferencji o 900-leciu chrześcijaństwa na Pomorzu

Znani historycy i archeolodzy zgromadzili się w poniedziałek, w spokojnej miejscowości Wolin, znajdującej się na terenie województwa zachodniopomorskiego, aby wziąć udział w konferencji naukowej. Wydarzenie to zostało poświęcone niezwykle ważnemu dla historii regionu wydarzeniu, jakim była chrystianizacja Pomorza dokonana dokładnie 900 lat temu.

Konferencja miała charakter międzynarodowy i obejmowała dyskusje na temat wprowadzenia chrześcijaństwa nie tylko na Pomorzu, ale także na innych terytoriach nadbałtyckich. W roku 2024 obchodzić będziemy jubileusz 900-lecia od momentu pierwszej z dwóch misji chrystianizacyjnych na tych ziemiach. Misje te odbyły się w latach 1124-1125 oraz 1128 pod kierownictwem Ottona z Bambergu, który później został kanonizowany. W działaniach Ottona znaczące wsparcie zapewnił mu Bolesław Krzywousty.

Podczas konferencji głos zabrał prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoim przemówieniu podkreślił, iż Otton z Bambergu podjął mądre działania nie ograniczając się jedynie do nawracania elity, ale dotarł do szerszej społeczności – mieszkańców miast, dużych osad oraz grodów. To właśnie tam rozpoczęło się tworzenie nowej wspólnoty, nie tylko religijnej, ale również związanej z kształtowaniem chrześcijańskiej państwowości.

W swoim wystąpieniu prof. Rosik określił Ottona jako wielkiego i wybitnego męża stanu, który był nie tylko gorliwym apostołem, ale przede wszystkim doskonale zorganizowanym liderem, potrafiącym przekonywać innych i dostosowywać się do zmieniających się warunków. Według profesora, to właśnie te cechy były kluczem do wielkiego sukcesu Ottona. Pomimo skupienia na praktycznych aspektach działalności świętego, prof. Rosik nie pominął również duchowej strony jego misji, która według niego była oczywiście bardzo ważna.