Polsko-niemiecka koalicja na rzecz wsparcia Ukrainy: aktywacja sprzętów opancerzonych

W wyniku spotkania między polskim i niemieckim ministerstwem obrony narodowej, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Borisem Pistoriusem, Polska i Niemcy planują aktywację wspólnej koalicji zdolności opancerzonych, celem wsparcia Ukrainy. Spotkanie pomiędzy dwoma szefami resortów obrony miało miejsce w Helenowie pod Warszawą. Wicepremier Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że aktywacja wspomnianej koalicji jest jednym z najważniejszych kroków podjętych przez oba kraje.

26 marca została wyznaczona jako data formalnej aktywacji tej koalicji, z Polską i Niemcami na czele. Według Kosiniaka-Kamysza, to istotna inicjatywa, w której oba kraje pełnią rolę współliderów. Dodał również, że do projektu zgłosiły się inne państwa partnerskie, takie jak Wielka Brytania, Szwecja czy Włochy.

Kosiniak-Kamysz podkreślił także determinację Polski i Niemiec w zakresie podejmowania odpowiedzialności za siły szybkiego reagowania w Europie. Ta deklaracja jest kolejnym dowodem na to, jak poważnie oba kraje traktują swoją rolę w kształtowaniu bezpieczeństwa na kontynencie.