W zakresie budownictwa pojawia się wiele nowych oraz innowacyjnych pomysłów. Ostatnio dość popularne stały się domy drewniane, zarówno te całoroczne, jak i te sezonowe, w których można odpoczywać późną wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Mają one wiele zalet i walorów zarówno jeśli chodzi o samą budowę, jak i użyte materiały oraz ich wpływ na nasze zdrowie. Przyjrzyjmy się niektórym z aspektów drewnianych domów, na które warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o ich budowie.
Zalety budowy drewnianego domku
Jedną z niekwestionowanych zalet drewnianych domków czy domów jest panująca w nich atmosfera. Jeśli chociaż raz mieliśmy okazję spędzić dzień czy dwa w drewnianym domu z pewnością zgodzimy się, że atmosfery takiej nie da się osiągnąć w tradycyjnym domu murowanym. Poza tym sam zapach drewna oraz olejki eteryczne jakie są przez nie wydzielane mają pozytywny wpływ na układ oddechowy, są więc polecane osobom cierpiącym na astmę oraz inne choroby układu oddechowego. W końcu, budowa domu z drewna jest zdecydowanie bardziej ekologiczna niż budowa domu murowanego, a przy tym pozwala nam nieco zaoszczędzić.
Koszt budowy domu z drewna
Jeśli mowa o oszczędzaniu, warto zastanowić się jakie są realne koszty budowy domku z drewna. Jeśli chodzi o domek letniskowy, nie będzie to wcale duży wydatek, gdyż nie musi on być specjalnie ocieplony i nie potrzebuje dodatkowej izolacji. Wystarczy więc jedna warstwa drewna na ściany. W przypadku domu całorocznego wydatek jest większe, gdyż niezbędne są tutaj przynajmniej dwie warstwy drewna (które jednak i tak są cieńsze niż ściana murowana). Sporo można zaoszczędzić również na zbrojeniach potrzebnych do położenia fundamentu i na wstawianiu okien. Pojawiają się jednak dodatkowe koszty, których nie ma w przypadku domów murowanych. W ogólnym rozrachunku domy drewniane są więc tylko nieco tańsze od murowanych.